Araç Sürerken Cep Telefonundan Uzak Durun

Gelişen teknoloji hayatımızın her alanına günden güne daha da yerleşmektedir. Bu gelişmeler bize inanılmaz faydalar sağlasa da, aslında bir o kadar da zararı dokunmaktadır.


Cep telefonları, çoğumuzun hayatının odak noktası haline dönüşmüş durumdadır. Araştırmalar direksiyon başındaki dikkat dağınıklığının en büyük nedeninin cep telefonları olduğunu söylemektedir.


Araç kullanırken telefon kullanmak, kaza yapma riskini yüzde 60 oranında arttırmaktadır. Araç kullanırken cep telefonu kullanımının sebep olduğu 3 farklı dikkat bozukluğu vardır: Görsel, zihinsel ve elle ilgili dikkat dağınıklığı.


Telefon kullanımı; sürücülerin daha fazla hata yapmasına, bazı tehlikeli durumların geç farkına varmasına ya da hiç farkına varmamasına neden olur.


Saydığımız tüm bu sebepler ve daha sayamadığımız onlarca sebep nedeniyle, araç kullanırken cep telefonları mutlaka sessizde veya kapalı tutulmalıdır. Gerekli durumlarda araç müsait bir yere park edilerek telefon kullanımı sağlanmalı, sürüşe güvenli bir şekilde devam edilmelidir.