İkinci el araç alırken veya satarken yapılması gerekenler çok önemli. Herhangi bir dolandırıcılığa maruz kalmamak ve araçtan dolayı zarar görmemek için bu haberi dikkatli okumalısınız.

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler;

Sahibinden alacaksanız ikinci el aracın hasar geçmiş raporlarını, bakım raporlarını mutlaka isteyin.

Şasi numarası ile motor numarasının ruhsatta yazanla aynı olması gerekir, kontrol edin. Buna tramer sorgulama denir. Bunu e-devlet’ten ya da aracınızın plakasını birleşik bir şekilde yazıp 5664’e SMS göndererek yapabilirsiniz.

Aracın kaç kilometre olduğu en çok merak edilenlerden. Telefonunuza HGS Mobil uygulamasını indirip Araç Kilometre Sorgula kısmından yönlendirmeleri takip ederek bu işlemi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. İkinci el aracın şasi ve plaka numarasını bilmeniz yeterli.

Direksiyonu çevirmeye başladığınızda ön lastiklerin hareket etmesi gerekir. Etmiyorsa direksiyon sisteminde sorun vardır.

Arabayı çalıştırdığınızda egzozdan mavi ya da siyah duman çıkıyorsa motor yağ yakıyordur.

Motoru ve debriyajı dinleyin. Çalışırken fazla ses çıkaran arabaların sorunu vardır.
Parçalarının orijinal olduğundan emin olmalısınız ki bunun için ekspertiz gerekir. Aracı ekspertiz sunan tamirci, bakım yerlerine götürün. Aynı şekilde boyanın orijinal olup olmadığına da dikkat edin.

Bir süre kullandıktan sonra satmayı düşünüyorsanız aracın ikinci el piyasasında tercih edilen bir model olduğuna dikkat edin.

Noterde ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında kredi ile araç alınması durumunda; arabanın üzerinde önceden konmuş rehinin kaldırılmış olması gelir. Yani zaten üzerinde rehin olan aracı alamazsınız.

Banka kanalı ile alacaksanız ödemenin açıklama kısmına arabanın plakasını da içeren satış işlemi olduğuna dair bir ifade yazmanız; olası dolandırıcılık durumunda lehinize kanıt olur.


Kaynak: sigortmedya.com

MÜŞTERİ GÖRÜŞLERİ