Sigorta Tahkim Komisyonu

Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir?


Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortacılık kanunu kapsamında sigortalı, sigortadan menfaat sağlayan kişiler ve sigorta ettirerek riski üstlenen taraflar arasındaki uyuşmazlıkların çözümü için kurulan organizasyona verilen addır. Sigorta Tahkim Komisyonu müsteşar temsilcisi, iki birlik temsilcisi, bir tüketici derneği temsilcisi ve müsteşarlık tarafından belirlenen bir akademisyen hukukçudan oluşmaktadır. Komisyon, sigorta şirketleri ve sigortalı arasında yaşanan problemlerin, mahkeme sürecine gerek kalmadan kısa zamanda çözüme kavuşturulması adına oldukça önemli bir konumdadır.Sigorta Tahkim Komisyonu'na Kimler Başvuruda Bulunabilir?


Sigorta ettiren veya sigortadan menfaat sağlayan kişiler, üye sigorta kuruluşlarıyla yaşadıkları sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümü için Komisyona başvurabilir. Bu kapsamda, sigorta sözleşmesinden doğan bir uyuşmazlığa istinaden üye sigorta kuruluşuna başvurmuş, ancak talebi karşılanmamış olan sigortalı, sigorta ettiren ya da sigorta sözleşmesi ile menfaattar olarak belirlenmiş gerçek ve tüzel kişilerin Komisyona başvuru yapmaları mümkündür. Ancak başvurunuzun Komisyon tarafından ele alınabilmesi için uyuşmazlığın mahkemeye, Tüketici Sorunları Hakem Heyetine veya Hukuk Muhakemeleri Kanunu çerçevesinde tahkime intikal etmiş olmaması gerekmektedir.


Başvuru Nasıl Yapılır?


Komisyona başvurunuzu postayla ya da şahsen yapabilirsiniz. Komisyona başvuruların başvuru formu doldurularak yapılması zorunludur. Sadece ıslak imzalı başvuru formları kabul edilecek olup, faksla yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır. Başvuru formu bilgisayar üzerinde doldurulduğu takdirde çıktısının alınıp imzalandıktan sonra Komisyona iletilmesi gerekmektedir.

Başvuru formunuza, Başvuru sahibi gerçek kişilerin geçerli bir kimlik belgesi fotokopisi, sigorta sözleşmeniz/poliçeniz ve talebinizle ilgili diğer belgelerin yanında, başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren banka makbuzunu da eklemeyi unutmayınız.


Sigorta Tahkim Komisyonu Ücreti Ne Kadar?


5.000 TL’ye kadar 100 TL

5.00110.000 TL’ye kadar 250 TL

10.00120.000 TL’ye kadar 350 TL

20.001 TL üstü (%1.5) > 350 TL


Sigorta Tahkim Komisyonu İletişim Bilgileri
http://www.sigortatahkim.org/
Adres : Kısıklı Cad. Aksel iş Merkezi No :35/A Kat:2 – 34662 Üsküdar / İstanbul
Telefon : 0216 651 65 65 pbx Fax : 0216 651 42 22

MÜŞTERİ GÖRÜŞLERİ