Son aylarda sıkça yaşanan depremler sonrası DASK sigortası başvuruları 6 kat arttı. DASK adedi ve toplam prim art arda rekorlar kırarak aylık bazda son üç yılın en yüksek poliçe adedine ulaştı.

Son aylarda art arda yaşanan depremler halkı endişelendirdi. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) istatistiklerinden derlediği verilere göre son aylarda 6 kat artarak Marmara Bölgesi’nde sigortalılık oranı %66’ya ulaştı. Depremin gerçekleştiği son üç ayda, son üç yılın rekoru kırılarak 916 bin 263 deprem sigortası poliçesi düzenlendi ve Kasım ayında toplam prim tutarı 122 milyon 674 bin 354 TL’ye ulaştı.

MARMARA BÖLGESİ’NDE 2 MİLYON KONUTUN DEPREM SİGORTASI BULUNMUYOR

Marmara Bölgesi’nde 2 milyon 44 bin konutun deprem sigortası bulunmuyor. Konut sahiplerinin DASK sigortasıyla maddi kayıpların büyük ölçüde güvence altına alındığını unutmaması gerekiyor. Unutulmaması gereken bir diğer konu ise; DASK’ın binanızı değil evinizi güvence altına aldığı. Deprem sigortası, binaların apartman dairesi, otopark, bahçe duvarları, asansör, depo ve kömürlük gibi alanlarının depremde alacağı hasarla ilgili herhangi bir ödeme yapmazken, ortak alanları depreme karşı teminat altına almak için DASK sigortanıza ek olarak düşük primler ile yaptırabileceğiniz bina sigortaları ile kendinizi güvence altına almanız mümkün.