Hasar Durumunda Asistans Hizmetleri

Tanyıldızı Sigorta hasar durumunda sigortalılarına hizmet ederken poliçelerde bulunan asistans hizmetleri yardımıyla çözüm odaklı olarak hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu asistans hizmetleri ile müşteri arasında bir köprü görevi görüp hizmetlerden maksimum fayda sağlayacak şekilde süreçleri yönetmektedir.

Hayatımızdaki ani ve beklenmedik durumlara karşı riskleri teminata alan sigorta şirketleri ayrıca poliçelerinde bulunan ASİSTANS HİZMETLERİ ile de hasar anında veya hasar sonrasında müşteri memnuniyetini hedeflemektedir. Sağlanan bu hizmetlerle sigortalının mağduriyeti giderilirken en hızlı ve etkin çözümler üretip asistans hizmetlerini kullandırmaktadır.
Tanyıldızı Sigorta bünyesinde bulunan sigortalılarının hasar süreçlerinde de asistanst hizmetlerini kullanmakta ve bu hizmetlere yönlendirmektedir.

Kasko poliçelerindeki Asistans Hizmetleri;
Çekici Kullanılması: Aracın kaza yapması veya arızalanması durumunda bulunduğu yerden anlaşmalı servise çekici ile transferinin sağlanmasıdır.
Kiralık Araç Tahsis Edilmesi: Herhangi bir hasar sonucu araç serviste iken hasar sürecinde sigortalılara ikame bir araç verilerek ihtiyacının karşılanmasıdır.
Mini Onarım Hizmeti: Araçta meydana gelen küçük hasarların onarımının sağlanmasıdır. Boyutları küçük olan çizikler, kaporta onarımları, göçükler, koltuk deri onarımları v.b işlemlerin sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu özel servislerde yapılması işlemidir. Buradaki amaç mini onarım hizmeti ile sigortalının yaşamış olduğu hasarı hızlı bir şekilde onarımını sağlamak ve hasarsızlık indiriminin korunmasını sağlamaktır.
Anlaşmalı mini onarım servisleri için tıklayınız

Konut Poliçelerinde Asistans Hizmetleri;

Çilingir Hizmeti: Konutun anahtarlarının bulunamaması, unutulması, çalınması ve diğer hasarlar nedeniyle anahtar kaybı durumlarında sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu çilingirler ile talep edildiği anda gelip müdahale ederek kapının açılmasının sağlanmasıdır.
Hasar Onarımı için anlaşmalı şirketlerin yönlendirilmesi: Sigortalanmış konutta meydana gelen hasarlar sebebiyle onarım yapılması gerektiği durumlarda ;sigortalının da onayı alınarak sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu hasar onarıcı şirketler tarafından onarım işlemlerinin gerçekleştirilmesidir.
Anlaşmalı Hasar Onarım servisleri için 0216 456 81 11 numaramızı arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Tesisatçı Gönderimi: Konutta ani olarak meydana gelen ve acil müdahale gerektiren su sızıntıları veya su basması durumlarında sigorta şirketlerinin anlaşmalı tesisatçılarını anında hasar yerine gelerek müdahale edip, hasarın minimum zarar verecek şekilde yönetiminin sağlanmasıdır.
Konut Camının Kırılması: Konut camlarının hasar görmesi durumunda anlaşmalı cam servislerinden anında ve yerinde müdahale edilerek camın onarımının ya da değişiminin sağlanmasıdır.